21 Kasım 2008 Cuma

Google Earth ve Geçmiş!

Google Earth'den süper bir araç.. Eğer google earth kullanıcısıysanız artık geçmişi de ziyaret edebileceksiniz.

Şu anda sadece bir bölümü ayakta olan dünyaca ünlü Kolezyum, Kaliforniya ve Milan üniversitelerinin birlikte yürttükleri “Rome Reborn” (Roma Yeniden Doğuyor) adlı proje, M.S. 320 yılındaki Roma’yı yeniden hayata geçirmeyi planlıyor. Yakın zamanda bu projeye Google da destek verdi ve 15 kişilik bir kadronun tam 1 yıl boyunca sürdürdüğü çalışma nihayet tamamlandı.

Çalışma sonucunda sanal olarak 6.700 tarihi bina, aslına uygun bir şekilde dijital ortamda 3 boyutlu halde yeniden hazırlandı. İlk olarak 1974 yılında başlatılmış olan “Rome Reborn” projesi böylece şimdiye kadarki en büyük başarısına imza atmış oldu. İnternet kullanıcıları Google Earth kullanarak ünlü Roma şehrinin 1 Nisan 320 yılında öğlen saatlerinde nasıl göründüğünü bilecekler.

Günümüzde eski Roma’dan sadece 300 bina ayakta kalabilmiş durumda. Zamana karşı koyamadıkları için görmenin mümkün olamadığı binlerce binayı internet üzerinde görebilir, 10 kadarının içini gezebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, Google Earth‘ü ziyaret etmek.(kaynak verve digital)

Hiç yorum yok: